GRADALE

 

KUTSAL KASE NEREYE SAKLANDI ?

GİZLİ YER SONUNDA AÇIĞA KAVUŞTU

Ana Sayfa               İletişim Bilgileri               Hakkında               Bağlantılar               Haberler

 Güncelleme Tarihi : 14.10.2008

E-Mail This Web Page Sayfayı EMail olarak gönder

 

Add to Google Add to Yahoo Add to AOL Add to MSN Add to Newsburst Add to Rojo Add to Technorati Add to Newsgator Add to Pluck

 

E-Gazete Üyeliği
Email:

 

Çoban Anıtı ve Gizemli Kitabe (Shugborough Şifresi)
 


Çoban Anıtı , İngiltere'nin Staffordshire şehrinde , Shugborough Malikanesi'nin (Lichfield Kontluğunun atalarından kalma evleri) kuzey tarafındaki bahçeler içinde yer almaktadır.

Bir mezar üzerindeki yazıtı inceleyen üç erkek çoban ve bunları izleyen bir kadın çobanı gösteren bir rölyef taşıyan Çoban Anıtı 1748 yılında zamanın kontu olan Thomas Anson (Daha sonradan Baron ünvanı verilen Amiral George Anson'un kardeşi) tarafından inşa ettirilmiştir.

Anıtın rölyefinin altındaki kitabe aşağıdaki gizemli harfleri içermektedir :

D O.U.O.S.V.A.V.V M

 

 

Çoban Anıtı

 

Çoban Anıtı ismini Hollandalı sanatçı Peter Scheemakers'in yapmış olduğu rölyeften alır. Rölyefin teması , Fransız ressam Nicolas Poussin'in yapmış olduğu ve "ET IN ARCADIA EGO" olarak bilinen tablodan (tablonun bir diğer ismi ise "Arkadyalı Çobanlar" dır) alınmıştır. Rölyef , orjinal tablonun aynada görüntüsü olarak hazırlanmıştır.

 

 

 

Çoban Anıt'ının Rölyefi

 

Anıt Thomas Wright tarafından tasarlanmış ve sütunlar ile süslemeler büyük bir olasılıkla 1755 yılında James (Athenian) Stuart tarafından anıta eklenmiştir.

Anıtın rölyefinde yer alan mezar üzerinde Latince olduğu kabul edilen "ET IN ARCADIA EGO" (ve ben de Arkadya'da ...) cümlesi okunmaktadır.
 

                                                                                                                 

Rölyef üzerinde orjinal tabloda olmayan bazı farlılıklar bulunmaktadır ;

1.   Bunların en dikkati çekeni rölyefin yatay olarak ters yapılmasıdır.

2.   Diğer bir fark ise bir çobanın parmağı ile tabloda ARCADIA kelimesinde bulanan R harfini , rölyefte ise IN kelimesinde yer alan N harfini işaret etmesidir.

3.   İlave bir lahit mezar üzerine yerleştirilmiştir.

Rölyef'in altında yer alan mermer plaka aşağıda yer alan gizemli ve şifreli kitabeyi içermektedir :O•U•O•S•V•A•V•V
D•                                      M•

Shugborough Şifresi

 

250 yılı aşkın bir süredir İngiltere'nin en iyi din bilimcileri , tarihçileri ve aralarında Charles Darwin ve Josiah Wedgwood'ın da bulunduğu bilim adamları şifreli kitabeyi çözmeye çalışmış ancak başarılı olamamışlardır. En son olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların ünlü Enigma şifresini çözen Bletchley Park'ın şifre çözücüleri gizemin aydınlatılması için görevlendirilmiş , ancak yine bir netice elde edilememiştir.

Ana Sayfaya Geri Dön

 

SHUGBOROUGH ŞİFRESİNİN ÇÖZÜMÜ

 

Sayfa Başı

Google
 

 

Copyright © 2007 Ferhat Kanarya - Bütün hakları saklıdır. Site içeriği yazar'ın izni olmaksızın hiçbir şekilde kullanılamaz.

Telif Hakkı , UK Copyright Service aracılığı ile tescillenmiştir. Sertifika Numarası: 278645